Hakkımızda
  Vakfımızın Amacı
  Mütevelli Heyeti
  Personel Kadromuz
  Faaliyetlerimiz
  Neden Vakıf?
  İletişim
  İlçenin Tarihçesi
  Coğrafi Yapısı
  Nüfus
  Ekonomi
  Eğitim ve Öğretim
  Sağlık
  Sosyal Durum
  Ulaşım ve Altyapı
  İz Bırakanlar

 
Untitled Document

Kocaköy Kaymakmlığı S.Y.D.V. Başkanlığı Resmî Web Sitesi

İlçemizde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, bir lise, on sekiz ilköğretim okulu ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile  eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. İlçemizin Tek orta öğretim kurumu olan  21 derslikli Kocaköy Lisesinde halen 278 öğrenci bulunmaktadır.

İlçemizdeki ilköğretim öğrencilerinin toplam sayısı 3191’dir. Halen 70 Olan derslik sayısının yükseltilmesi için, Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığınca çaba gösterilmektedir.

Toplam 125 öğretmenin hizmet ettiği İlçemizde, dördü 8 yıllık Eğitim Öğretim veren İlköğretim Okulu olmak üzere on sekiz ilköğretim okulu bulunmaktadır. Kocaköy İlköğretim Okulu, Çaytepe Köyü İlköğretim Okulu ve Hayderekan Cumhuriyet İlköğretim Okulu taşımalı eğitim merkezi ilköğretim okulları olup bu okullara 2003-2004 Eğitim Öğretim Yılında 53 araçla 29 Merkezden 810 öğrenci taşınmaktadır.

İlçe Merkezinde bulunan iki ilköğretim Okulunda da Bilgi Teknolojisi Sınıfları mevcuttur. Bütün köylerimizdeki okullar Milli Eğitim Bakanlığının projeleri kapsamında bilgisayarla tanışmıştır.

Çevre ihtiyaçları göz önünde bulundurularak İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslarda özellikle genç kızlarımızın bir uğraş sahibi olmaları yanında, sosyal yönden kendilerini geliştirmeleri hedeflenmektedir. Özellikle Sümer Holding ile yapılan sözleşmelerle açılan halıcılık kurslarının hem yurt ekonomisine, hem de aile ekonomisine katkısı bulunmaktadır.

Gençlere yönelik halk oyunları kurslarında, gençler bir yandan kötü alışkanlıklardan korunmakta, bir yandan da milli ve manevi değerlere sahip çıkmaları ile ilgili eğitilmektedir.

İlçemiz Kocaköy İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi düzenleme dalında İl birincisi, Şanlıurfa’da yapılan bölge yarışmalarında ise bölge ikincisi olmuştur. Aynı okulun Voleybol Kız takımı da ilk kez katıldığı il turnuvasın da ikinci olma başarısını göstermiştir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Köy okulları dahil Öğretmen, Memur, Hizmetli ve geçici Hizmetliler dahil 159 personel ile hizmetlerine devam etmektedir. Kocaköy Lisesi: 21 derslik ve 277 öğrenciye sahiptir. Kocaköy İlköğretim Okulu: Okul 22 derslik olup bu okulda 1041 öğrenci eğitim görmektedir. Atatürk ilköğretim Okulu Okul 6 derslikli olup ikili öğretim yapılmaktadır. 300 öğrenci eğitim görmektedir.

Bir kısmı taşımalı olan köy okullarımızda 49 derslik ve 1768 öğrenci öğrenim görmektedir.


Gençlik ve Spor

Esasen yeni kurulmuş bir ilçe olan Kocaköy, kısa zamanda gençlik ve spor alanında da hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. İlçemiz Kocaköy İlköğretim Okulu Halkoyunları Ekibi, 2002-2203 öğretim yılında Yıldızlar kategorisinde, 2003-2004 yılında ise Minikler kategorisinde il birinciliği ve bölge ikinciliği kazanmıştır.

Futbolda, 2002-2003 Öğretim Yılında, ilimizde yapılan Okullar Arası Gençler Futbol Turnuvasına, Kocaköy Lisesi Futbol Takımı da katılmış ve bir galibiyet, bir beraberlik, bir de mağlubiyet almıştır. Aynı takımımız, 2003-2004 yılı turnuvasına da katılmaktadır.

Voleybolda, Kocaköy İlköğretim Okulu Kız Voleybol Takımı, Yıldızlar kategorisinde il çapında düzenlenen turnuvaya katılmış ve beş maçın dördünü kazanmış, birini kaybetmiştir.

Diğer yandan, her yıl, 19 Mayıs  Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor bayramlarında atletizm alanında yarışmalar düzenlenmekte ve dereceye girenler, çeşitli ödüllerle taltif edilmektedir. Bu alanda 2003 yılında yapılan bir müsabakada, minikler kategorisinde, Kocaköylü bir atlet 3.’lük kazanmıştır.

 

Bugün

 

 
 

Kocaköy Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı © 2008 - Tasarım: Ramnur İnternet Hizmetleri