Hakkımızda
  Vakfımızın Amacı
  Mütevelli Heyeti
  Personel Kadromuz
  Faaliyetlerimiz
  Neden Vakıf?
  İletişim
  İlçenin Tarihçesi
  Coğrafi Yapısı
  Nüfus
  Ekonomi
  Eğitim ve Öğretim
  Sağlık
  Sosyal Durum
  Ulaşım ve Altyapı
  İz Bırakanlar

 
Untitled Document

Kocaköy Kaymakmlığı S.Y.D.V. Başkanlığı Resmî Web Sitesi

Diyarbakır’ın kuzeydoğusunda ve il merkezine 65 km mesafededir. Bingöl il merkezi ise ilçemizin 90 km kuzeyinde kalmaktadır. Diyarbakır-Bingöl karayolu (D 950), İlçemizin Kokulupınar mahallesinden geçmektedir. İlçe merkezine geçiş ise, söz konusu karayolundan, aralarında 2 km mesafe bulunan iki ayrı yol ile sağlanmaktadır. Dolambaçlı ve dik rampalara sahip olan ve daha aşağıda yer alan yol, Karayolları ağında olup haritada gösterilmektedir. Seyahat etmeye daha elverişli olduğu için yoğun olarak kullanılan yukarıdaki geçiş yolu ise, Belediye yol ağındadır. Bunun, Karayolları ağına da alınması için çalışmalar devam etmektedir. İlçe merkezini karayoluna bağlayan her iki geçiş yolunun uzunluğu da yaklaşık 3 km kadardır.
 


Diyarbakır-Bingöl karayolu, ilçemiz merkezinin 3 km kadar doğusundan geçmektedir. Bu Yolu kullanan diğer ilçelerimizden Hani, 30 km kadar kuzeybatıdadır. Kulp’a Lice üzerinden ulaşılmaktadır. Her ikisi de kuzeydoğuda yer alan bu iki ilçemizden Lice 30 km, Kulp ise 70 km mesafededir . Her üç ilçemizin de taşıtları Kokulupınar mahallemizden geçmektedir. Kocaköylüler, acil durumlarda bu araçlardan da yararlanmaktadırlar. İlçe merkezinde ticari taksi bulunmamaktadır. Fakat bir minibüs kooperatifi, saat başında il merkezine minibüslerle gidiş gelişi sağlamaktadır. Bu sayede İlçe merkezimizin ulaşım açısında herhangi bir sorunu bulunmamaktadır.

İlçemiz ile diğer ilçeler arasındaki ulaşımın bir kısmı, Lice ve Kulp ile bir güzergâhtan, Hani, Dicle, Ergani, Çermik ve Çüngüş ile başka bir güzergâhtan sağlanmaktadır. İki güzergâh, Hani-Bingöl yol ayırımında birleşmektedir. Silvan ve Hazro İlçelerine, Diyarbakır-Batman yolundan gidilmektedir. Çınar ve Bismil ve Eğil ilçelerine Diyarbakır üzerinden ulaşılmaktadır.

İlçemizin merkez kasabası çok geniş ve dağınık bir alana yayıldığından, altyapısı henüz istenen seviyede değildir. Bunda, ilçemizin mahrumiyet bölgesinde oluşundan başka, ilçe teşkilatının yeni kurulmuş bulunmasının da tesiri vardır.

İlçe merkezinde içme ve kullanma suyu şebekesi eski olmakla birlikte, ihtiyaca cevap verebilecek niteliktedir. Hemen hemen bütün evlere şebeke suyu bağlanmıştır.

Merkez kasabanın oturduğu zemin gayet sert bir kaya formunda olduğundan, kanalizasyon hizmetleri hem ağır seyretmekte, hem de çok pahalı olmaktadır. Dolayısıyla halen atık sular, kanalizasyon şebekesinden ziyade, fosseptik çukurlarına yönelmektedir.
 


Şehir içi ulaşımı sağlayan yollar, yetersiz de olsa, ihtiyacı karşılayabilmektedir. Ara cadde ve sokaklara parke taşı döşeme çalışmaları hazırlık safhasındadır.

İlçemize bağlı köylerden Ambar köyü hariç, diğerlerinin yolu stabilize kaplamadır. Ambar köyü, Kocaköy’ü Özekli Beldesi üzerinden il merkezine bağlayan asfalt üzerinde bulunmaktadır. Dağlık alanda bulunan Boyunlu Köyümüzün yolu, kış aylarında bazen kar yağışından ötürü kapanmaktadır. Bu köyümüz, Hazro’ya bağlı Gözebaşı Köyü, Gökçen ve Varlı mezraları, aynı güzergâhtadırlar. Ayrıca İlçemizin dağlık kesiminde bulunan Şaklat köyü mıntıkasındaki Mermer Ocakları ile Hazro İlçesi Kırmataş köyü Mıntıkasında bulunan ve Arkbaşı ve Tepecik köylerimizin yolunu kullanan mermer nakliyecileri, taşıdıkları ağır yükten dolayı bu köylerimizin yollarını sık sık bozmaktadırlar.

Kocaköy İlçesinin merkezinde PTT tarafından 745 abonman kapasiteli radyolink telefon santrali kurmuştur. Bu santralımızın 708 abonesi doludur. Santralden İlçe merkezi ile Kokulupınar, Eyüpler, Çakmaklı, Hacıreşit mahalleleri ile Yazı ve Ambar köyleri ile Arkbaşı Köyünün Gökçen mezrası yararlanmaktadır. Çaytepe Köyümüzde kurulu bulunan fiber kablolu santralden Çaytepe Köyü ile Hüseynik ve Toypınar mezraları, Bozyer Köyü ile merkeze bağlı Şerifoğulları Mahallesi yararlanmaktadır. Bozbağlar Köyünde kurulu RL santralinden Bozbağlar Köyü ile Heydarekan ve Yılmazlar mezraları yararlanmaktadır. Günalan Köyünde kurulu Bulanan RL santralinden de Günalan ve Suçıktı köyleri ile Ateşler ve Geyiksırtı mezraları yararlanmaktadır. İlçemizin Şaklat köyü ise Hani İlçesine bağlı Yayvan Köyünde kurulu bulunan RL santralinden yararlanmaktadır. İlçemizin Arkbaşı, Tepecik ve Boyunlu köylerinde telefon bulunmamaktadır. Arkbaşı ve Tepecik köylerinde RL santrali kurma çalışmaları başlamıştır.
 

Bugün

 

 
 

Kocaköy Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı © 2008 - Tasarım: Ramnur İnternet Hizmetleri